Navigácia

Obsah

Vypaľovanie slamy

Typ: ostatné
Leto pomaly končí a nastáva čas žatvy.

Každý hospodár má radosť, lebo vidí výsledok svojej celoročnej práce, pôda mu vracia to čo do nej vložil. Vracia mu nielen hlavný produkt – zrno, ale aj vedľajší  – slamu. A práve slama sa niektorým pestovateľom stáva nepotrebnou a ako najjednoduchší spôsob jej likvidácie je jej spálenie priamo na poli. Možno, si to neuvedomujú,  práve vypaľovaním  strnísk a slamy po žatve sa dopúšťajú porušovaniu niekoľkých zákonov. V prvom rade je to porušovanie Zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody. Okrem toho, že naša obec patrí do CHKO Horná Orava, patrí aj do Chráneného vtáčieho územia. Pri vypaľovaní v požiari zahynie veľké množstvo drobných živočíchov, ktoré tvoria potravinovú základňu vyšších živočíchov, najmä vtákov a to aj chránených druhov.

V druhom rade je to porušovanie Zákona o ochrane pred požiarmi č. 314/2001 Z.z.. Spaľovanie slamy predstavuje vážne riziko vzniku požiaru väčšieho rozsahu s veľkými materiálnymi škodami. Aj v minulom roku mal DHZ v našej obci výjazdy k požiarom spojeným so spaľovaním slamy na strnisku.

            Z tohto dôvodu vyzývame všetkých občanov, aby  slamu nespaľovali, ale radšej pozbierali, a nechali zhniť na kope. Svojím konaním nielen že pomôžeme prírode, znížime riziko vzniku požiaru, ale vyhneme sa aj prípadným sankciám.


Vytvorené: 22. 2. 2018
Posledná aktualizácia: 22. 2. 2018 12:14
Autor: Správca Webu